Muadil Toner Ne Demek

Gönderildiği yer: BLOG 7
Muadil Toner Ne Demek

Muadil Toner nedir?

Muadil Toner, lazer yazıcılara uyumlu olacak şekilde, yan sanayi tarafından, orijinal tonerlere eşdeğerde tasarlanıp üretilen toner kartuşlardır. Ülkemizde piyasaya arz edilen muadil tonerlerin hemen hemen tamamı ithal olup, ağırlıklı uzak doğu menşelidir. Ancak, piyasada dolum tonerlerin de sıfır muadil toner gibi satıldığını duyuyoruz!

Orijinal toner fiyatlarının neredeyse yazıcı fiyatına denk olması baskı maliyetlerini hayli artırmış, muadil toner üretimini bir gereksinim olarak doğurmuştur. Bugün yazıcı sarf malzemeleri sektöründe muadil toner kartuş üretimi önemli pazar payına hakimdir. Artık devasa boyutlara ulaşan yan sanayi fabrikaları, sertifikalı binlerce muadil toner kartuş çeşidini üreterek piyasanın talebini karşılamaktadırlar.

Tüketicinin bilinçlenmesiyle birlikte, ülkemizde de muadil toner kullanımı hayli yaygınlaşmıştır. Gerek ev kullanıcıları gerekse firmalar muadil toner kullanarak baskı maliyetlerini hayli düşürerek aylık giderlerinde ciddi oranda tasarruf sağlamaktadırlar.

Orjinal Toner mi, Muadil Toner mi?

Tüketiciler tarafından sıkça sorulanlardan biri şudur; hangisini tercih etmeliyim? Muadil toner mi, orijinal toner mi yoksa toner dolumu mu? Bu sorunun cevabı kullanım amacına göre değişir. Bazen orijinal toner, bazen muadil toner, yerine göre toner dolumu tercih edilmelidir. Bu konuda tedarikçi firmanızdan destek alabilir ya da bizi arayarak ücretsiz danışma hattımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Özellikle fotoğraf baskıları ve aydınger çıktıları için orijinal toner kullanılması mutlak tavsiyemizdir. Standartlara uygun üretilmiş bir muadil toner yazıcı ile tam uyumlu çalışarak ofis çıktılarında orijinal toner performansını asla aratmayacaktır. Uygun fiyatlı muadil toner baskı maliyetlerinizi hayli düşürmektedir. Toner dolumu ise, hem fiyat avantajı sunacak hem de geri dönüşüm ile doğayı koruyarak geleceğimizin yeşil kalmasına katkı sunacaktır. Toner dolumu tercih, aynı zamanda dışarıya döviz çıkışına engel olur ve cari açığı düşürerek ülke ekonomimize katkı oluşturur.

Muadil Toner yazıcıya zarar verir mi?

Hayır! Ne muadil toner ne de toner dolumu yazıcınıza asla zarar vermez. Batılı ülkeler, doğayı korumak amaçlı geri dönüşümü teşvik için toner kartuş dolum işlemini desteklemektedirler. Anlamsız bir biçimde ülkemizde bazen tüketicilerden muadil toner ya da toner dolumu yazıcıma zarar verir mi soruları alıyor, şaşırıyoruz! Anladığımız kadarıyla, orijinal yazıcı servisleri tüketicileri bu nevi cümlelerle orijinal toner alımına yönlendirmek istiyorlar.  Her lazer yazıcının belli periyotlarla bakımı yapılmalı, belirli sayıdaki baskıdan sonra ömrü biten bazı parçaları değişmelidir. Orjinal toner kullanılsa da bu böyledir, muadil toner ya da dolum toner kullanılsa da böyledir.

Muadil Toner yazıcıya nasıl takılır?

Muadil Toner Nasıl Takılır

Giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi muadil tonerler orijinal tonerlere eşdeğerdir. Kullanımı aynı orijinal toner gibi olup tak kullandır. Satın alınan kutulu ithal sıfır muadil tonerin üzerinde taşımada zarar görmemesi için seal, kağıt, kapak gibi bazı koruma aparatları mevcuttur. Kutuyu açıp havalı poşetin içerisinden toneri çıkartarak bir makas yardımıyla siyah poşeti kesiniz. Genelde turuncu renkte olan koruma aparatlarını ve varsa drum ünitesini kapatan siyah/beyaz kağıdı atınız. Bazı toner modellerinde dolum haznesini kapatan seal vardır. Varsa, tonerin yan tarafındaki bu şeffaf bandı sonuna kadar çekerek çıkartınız. Toneri hafifçe yere tık tık vurup sağa sola sallayın bu üç defa tekrar edip yazıcıda yuvasında takın. Hepsi bu kadar. İyi günlerde kullanın…

Muadil toner nereden alınır?

Muadil toner almaya karar verdiniz, pazarda çok farklı markalar ve fiyatlar var, hangisini almalıyım diye düşünüyorsanız; arkasında güvenilir firmaların olduğu markalı ürünleri tercih etmeniz sonradan oluşacak sorunlardan ve zararlardan sizi koruyacaktır. Muadil toner fiyatlarının farklılıklarına gelince; atalarımızın deyimiyle ne kadar ekmek o kadar köfte! Kaliteli bir muadil toner ile ucuz olan arasında çokta bir fiyat farkı yoktur. Kalitesiz ürün, sorun ve zaman kaybı demektir. Çok çok ucuz ürünlerden uzak durulması tavsiyemizdir. Nasıl ki, sahte orijinal toner var ise aynı zamanda sahte muadil tonerlerde piyasada mevcuttur. Özellikle internet ortamında dolum tonerler muadil toner gibi paketlenerek satılmaktadır. Halbuki, toner dolum fiyatları muadil toner fiyatlarına göre daha düşüktür.

Muadil Toner Dolumu yapılır mı?

Evet. Kaliteli muadil toner kartuş aynı orijinal toner gibi yeniden doluma uygundur. Biten boş toneri dolum tesisine göndererek tekrar doldurup kullanabilirsiniz. Geri dönüşüm ile tasarruf ederken hem doğayı korur hem de ülke ekonomisine katkı sunarsınız.

Çipli ya da Çipsiz Muadil Toner nedir?

Çip (chip), toner yazıcıya takıldığında kalibrasyon işlemini yapar ve toner ile yazıcı arasındaki koordinasyonu sağlayarak baskı sayısı ile baskı kalitesini ayarlar. Bilindiği üzere, muadil tonerler, orjinal tonerlere eşdeğerde üretilmektedirler. Dolayısı ile, eğer orjinal toner çipli ise muadil toner de çipli olmaktadır. Ancak, çeşitli nedenlerle bazı muadil tonerler çipsiz olarak ta pazarda satışa sunulmaktadır. Eğer orjinal toner çipli ise çipsiz muadil toner yazıcıya takıldığında çalışmayacaktır.

Lazer Yazıcı
Muadil Tonerli Lazer Yazıcılar

Fonksiyonel mi olacak, siyah/beyaz mı yoksa renkli mi olacak, wifi yada lan ile ağ bağlantısı olacak mı, ayda kaç sayfa çıktı alacaksınız gibi ihtiyaca göre lazer yazıcı satın alırken, dikkat edilmesi gereken parametrelerden biri, bize göre en önemlisi o yazıcının kullandığı toner kartuş olmalıdır. Zira, bazı yazıcıların satış adedi düşük olduğu için muadil toneri üretilmemekte, toner dolumu için ise yedek parça bulunamamaktadır. Toner kartuş parametresi ihmal edilerek alınan yazıcıyı daha sonra pasif edilip toner kartuş maliyeti uygun yazıcı almak istemiyorsak, lazer yazıcı almadan evvel hangi yazıcıyı almalıyım sorusunu etraflıca irdelemeli sonra alışveriş yapılmalıdır. Yazıcı tavsiyesi için yazıcı sarf malzeme tedarikçi firmanızdan destek alabilir ya da iletişim bilgilerinden bizi arayarak ücretsiz bilgi edinebilirsiniz. Daha teferruatlı bilgi için “hangi yazıcıyı almalıyım” başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz…

7 Responses

 1. Mustafa Selim
  | Yanıtla

  Bir tonerle ne kadar çıktı alabiliyoruz.?

  • admin
   | Yanıtla

   Sayın Mustafa Selim, toner kapasiteli her marka ve her modele göre değişim gösterir. Kullandığınız yazıcının modelini yazarsanız uyumlu tonerin kapasitesini sizinle paylaşabiliriz.

 2. isa
  | Yanıtla

  hocam epson sx125 marka yazıcım var ona uygun doldurulabilir kartuş arıyorum yardımcı olup fikir verir misiniz

  • admin
   | Yanıtla

   Yazıcınız için kartuşumuz mevcuttur. Şirket telefonumuzdan da ulaşabilirsiniz.

 3. Ozcan
  | Yanıtla

  Hocam, Canon I-Sensys LBP623CDW yazıcının orijinal tonerine bittiğinde dolum yapılabiliyor mu?

  • admin
   | Yanıtla

   Merhabalar Hocam, evet Canon LBP623cdw Renkli Yazıcının CRG-054 BK-C-Y-M tonerleri bittiğinde doldurabiliyoruz. Çözüm için 05453584358 nolu telefondan arayarak ya da whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 4. […] Mar 23, 2020 … Muadil toner, lazer yazıcılara uyumlu olacak şekilde yan sanayi fabrikalar tarafından orijinal tonerlere eşdeğerde tasarlanıp üretilen sıfır … devamini oku […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir