Canon Toner Dolum

Gönderildiği yer: BLOG 0

Elektronik ürünleri hayatımızın her alanında yaygın olarak kullanıyoruz. Bu ürünlerden bilgisayar ve yazıcılar bugün neredeyse her ev ve ofiste baş köşede yerlerini aldılar. Artık birçok iş bilgisayar ile görülüyor ve evraklar yazıcılar aracılığı ile dökülerek tanzim ediliyor. Yazıcılardan çıktı aldıkça sarf malzemeleri toner kartuşlar bitiyor ve yenilerine ihtiyaç duyuyoruz. Sarf malzeme ihtiyaçlarının giderilmesinde toner dolumu yaygın seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Orjinal toner fiyatlarının neredeyse yazıcı fiyatlarına denk olması nedeniyle toner dolumu alternatif bir yol olarak doğmuştur. Toner dolumu, lazer yazıcıların sarf tüketim malzemesi toner kartuş bittiğinde orjinal tonere eşdeğerde olacak şekilde yenilenmesi işlemidir. Geri dönüşüm olarak ta adlandırılan bu işlem, hakkıyla yapıldığı takdirde yazıcılara tam uyumlu olarak sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.  Geri dönüşüm ile sadece ciddi tasarruf etmekle kalmayıp aynı zamanda doğayı koruyarak yarınlarımıza daha yeşil bir gelecek bırakmış oluyoruz.

Canon Lazer Yazıcılar

Ev ve ofislerdeki baskı ihtiyaçlarının giderilmesinde CANON en çok tercih edilen yazıcı markalarından biridir. Uygun fiyat, ideal performans ile Canon Lazer Yazıcılar bu ilgiyi fazlasıyla hak etmektedirler. Canon, hem siyah beyaz hem de renkli baskılar için ihtiyaçları karşılayacak farklı teknik donanımlarda ve fonksiyonlarda lazer yazıcılar üretmektedir. Delta Toner olarak biz, canon yazıcıların hemen hemen bütün modelleri için orjinal ve muadil toner tedarikçiliği yaparken profesyonel İstanbul’un çoğu ilçesinde toner dolumu hizmeti de veriyoruz.

Orjinal Toner mi, Muadil Toner mi yoksa Toner Dolumu mu?

Sıkça sorulan sorulardan biri budur; orjinal toner mi muadil toner mi yoksa toner dolumu mu tercih etmeliyim? Bu sorunun cevabı yazıcıdan alınan baskı çeşidine ve yazıcının modeline göre değişir. Bazen orjinal toner, yerine göre muadil toner ya da toner dolumu tercih edilmelidir.

Eğer yazıcıda fotoğraf baskısı yapılıyor ve aydınger çıktı alınıyorsa orjinal toner kullanılması tavsiyemizdir. Bunun dışındaki ofis çıktılar için yerine göre muadil toner veya toner dolumu aynı orjinal toner gibi iş görecektir. Hatta, standartlara uygun üretilen muadil tonerler ve dolum tonerler ile alınan baskıların kalitesini orjinal toner ile alınan baskılardan ayır etmek çıplak gözle mümkün olmayacaktır.

DİKKAT! Canon yazıcıların bazı modellerinde katiyetle muadil toner kullanmamak gerekiyor. Bu kapsamdaki yazıcılarda muadil toner kullanımı yazıcıları bozmaktadır. Dolayısı ile, bu seri canon yazıcılarda ya orijinal toner kullanılmalı ya da orjinal kasa bitmiş boş tonerlere dolum yaptırılmalıdır. Teknik departmanımızı arayarak yazıcınızın hangi kapsamda olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Toner Dolumu Yapılan Siyah/Beyaz Canon i-SENSYS Lazer Yazıcılar

Canon CRG-725 Toner Dolumu, Canon LBP6000 Toner Dolumu, Canon LBP6000B Toner Dolumu, Canon LBP6020 Toner Dolumu, Canon LBP6020B Toner Dolumu, Canon LBP6030 Toner Dolumu, Canon LBP6030B Toner Dolumu, Canon LBP6030W Toner Dolumu, Canon MF3010 Toner Dolumu, Canon CRG-719 Toner Dolumu, Canon LBP251dw Toner Dolumu, Canon LBP252dw Toner Dolumu, Canon LBP253x Toner Dolumu, Canon LBP6300dn Toner Dolumu, Canon LBP6310dn Toner Dolumu, Canon LBP6650dn Toner Dolumu, Canon LBP6670dn Toner Dolumu, Canon LBP6680x Toner Dolumu, Canon MF411dw Toner Dolumu, Canon MF416dw Toner Dolumu, Canon MF418x Toner Dolumu, Canon MF419x Toner Dolumu, Canon MF5840dn Toner Dolumu, Canon MF5880dn Toner Dolumu, Canon MF5940dn Toner Dolumu, Canon MF5980dw Toner Dolumu, Canon MF6140dn Toner Dolumu, Canon MF6180dw Toner Dolumu, Canon CRG-737 Toner Dolumu, Canon LBP151dw Toner Dolumu, Canon MF211 Toner Dolumu, Canon MF212w Toner Dolumu, Canon MF216n Toner Dolumu, Canon MF217w Toner Dolumu, Canon MF226dn Toner Dolumu, Canon MF229dw Toner Dolumu, Canon MF231 Toner Dolumu, Canon MF232w Toner Dolumu, Canon MF237w Toner Dolumu, Canon MF244dw Toner Dolumu, Canon MF247dw Toner Dolumu, Canon MF249dw Toner Dolumu, Canon CRG-728 Toner Dolumu, Canon FAX-L150 Toner Dolumu, Canon FAX-L170 Toner Dolumu, Canon FAX-L410 Toner Dolumu, Canon MF4410 Toner Dolumu, Canon MF4430 Toner Dolumu, Canon MF4450 Toner Dolumu, Canon MF4550d Toner Dolumu, Canon MF4570dn Toner Dolumu, Canon MF4580dn Toner Dolumu, Canon MF4730 Toner Dolumu, Canon MF4750 Toner Dolumu, Canon MF4780w Toner Dolumu, Canon MF4870dn Toner Dolumu, Canon MF4890dw Toner Dolumu, Canon FX-10 Toner Dolumu, Canon FAX-L100 Toner Dolumu, Canon FAX-L140 Toner Dolumu, Canon FAX-L160 Toner Dolumu, Canon MF4010 Toner Dolumu, Canon MF4120 Toner Dolumu, Canon MF4140 Toner Dolumu, Canon MF4150 Toner Dolumu, Canon MF4270 Toner Dolumu, Canon MF4320d Toner Dolumu, Canon MF4350d Toner Dolumu, Canon MF4370dn Toner Dolumu, Canon MF4690PL Toner Dolumu, Canon CRG-052 Toner Dolumu, Canon LBP212dw Toner Dolumu, Canon LBP214dw Toner Dolumu, Canon LBP215x Toner Dolumu, Canon MF421dw Toner Dolumu, Canon MF426dw Toner Dolumu, Canon MF428x Toner Dolumu, Canon MF429x Toner Dolumu

Toner Dolumu Yapılan Renkli Canon i-SENSYS Lazer Yazıcılar

Canon CRG-045 Toner Dolumu, Canon LBP611Cn Toner Dolumu, Canon LBP613Cdw Toner Dolumu, Canon MF631Cn Toner Dolumu, Canon MF633Cdw Toner Dolumu, Canon MF635Cx Toner Dolumu, Canon CRG-046 Toner Dolumu, Canon LBP653Cdw Toner Dolumu, Canon LBP654Cx Toner Dolumu, Canon MF732Cdw Toner Dolumu, Canon MF734Cdw Toner Dolumu, Canon MF735Cx Toner Dolumu, Canon CRG-054 Toner Dolumu, Canon LBP621Cw Toner Dolumu, Canon LBP623Cdw Toner Dolumu, Canon MF641Cw Toner Dolumu, Canon MF643Cdw Toner Dolumu, Canon MF645Cx Toner Dolumu, Canon CRG-055 Toner Dolumu, Canon LBP663Cdw Toner Dolumu, Canon LBP664Cx Toner Dolumu, Canon MF742Cdw Toner Dolumu, Canon MF744Cdw Toner Dolumu, Canon MF746Cx Toner Dolumu

Toner Dolumu Nasıl Yapılır?

Canon Toner, genellikle bütünleşik iki bölümden oluşur. Birinci bölüm, Dolum Haznesi (toner powder), Manyetik (magnetic roller) ya da Merdane (develop roller) ve Üst Bıçak (doktor blade) ‘tan müteşekkildir. İkinci bölüm ise, Atık Haznesi ( waste powder), Drum (opc drum), Pcr (primary charge roller) ve Alt Bıçak (wiper blade) ‘tan müteşekkildir. Bazı canon yazıcılarda Toner Kartuşu ile Drum Ünitesi (görüntüleme tamburu) ayrı ayrıdır. Baskı maliyetlerin uygun olması için yazıcı satın alırken drum ünitesi ayrı olanların değil de toner dolum ve atık bölümleri bütünleşik olan kullanıcı dostu lazer yazıcıların tercih edilmesini tavsiye ederiz.

Canon Lazer Yazıcı ile birlikte gelen kartuşlar demo toner olduğundan tam dolu olmayıp az çıktı verirler. Dolayısıyla, hızla bitmektedirler. Hemen hemen tüm demo tonerlere tam kapasite dolum yapılabilmektedir.

Eğer canon lazer yazıcınız siyah beyaz ise bir adet, renkli ise içerisinde dört adet toner mevcuttur. Renkli canon lazer yazıcılarda bütün renklerCMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black) dört rengin karışımından elde edildiği için tonerler genelde eş zamanlı olarak tükenmektedir. Ekranda herhangi bir rengin bittiği uyarısı çıktığında diğer renkler de ya bitmiştir ya da doluluk oranları hemen hemen bitmeye yakındır. Biten tonerler doldurularak tekrar kullanıma hazır hale getirilir.

Canon Toner dolumu işlemi yapılırken öncelikle, orjinal toner nasıl monte edilmişse biten boş toner aynı yolun tersi izlenerek demonte edilmeli, toner katiyetle delinmeden ya da kesilmeden parçalarına ayrılmalıdır! Tonerin hem dolum hem de atık haznesi ve de demonte edilen parçaları kompresörlü ve vakumlu hava makinası yardımıyla tamamen temizlenmelidir. Toner temizliği yapılırken mutlaka maske kullanılmalıdır. Maske, 0.2 micron toner tozu parçacıklarından korunmaya uygun seçilmelidir. Çok fazla kimyasaldan müteşekkil toner tozlarının yapıları tamamen birbirlerinden farklıdır. Dolayısıyla dolum haznesi tamamen temizlenmeden asla üst üste toner dolumu yapılmamalıdır. Öte yandan, eğer atık hazne de tamamen temizlenmese bu defa da atık toner taşarak yazıcı içerisine akar ve yazıcıya zarar verir.

Demonte edilen tonerin drum, pcr, manyetik, bıçak gibi parçaları uygun solüsyonlarla tamamen temizlenip bakımdan geçirilmelidir. Dikkat! Temizlik yaparken yerine göre tiner, alkol vb. yanlış solüsyon kullanımı o parçanın fonksiyonlarını kaybetmesine neden olur. Özellikle hem alt bıçak hem de üst bıçak üzerlerinde tortu kalmayacak şekilde iyi temizlenmelidir. Aksi halde çıktılarda çizikler oluşur. Drum ve alt bıçak temizlik ve bakımdan sonra pudralanmalı ki, toner çalışırken drum alt bıçağa yapışıp takılmasın.

DİKKAT! Verimli çıktı almak için ömrü biten pcr, manyetik, merdane, bıçak vb. yedek parçalar yenisi ile değiştirilmelidir. İdeal olan her dolumda ama aksi bir durum olmadıkça gelen olarak renkli tonerlerin drumları iki dolumda bir siyah beyaz tonerin ise üç-dört dolumda bir değiştirilir.

Her marka ve her model yazıcının kendine özgü toner tozu vardır. Ve her tonerin haznesine konacak toner tozu miktarı üretici firma tarafından ilan edilmiştir. Toner haznesine aktarılmak üzere doldurulacak o tonere uygun toner tozu hassas terazide dikkatle tartılmalı, ne az ne de fazla tam o toner için olması gereken miktara göre tartılarak konulmalıdır. Dolumdan sonra şarj plakaları ve çarklar uygun yağlarla beslenip toner yeniden toparlanarak monte edilmelidir.

Dolumu tamamlanan tonerin üzerinde eğer chip varsa toner çipi değiştirilerek yazıcıya takılır ve test çıktısı alınır. Silik çıktı drum kaynaklıdır. Koyu çıktı için drum mutlaka değiştirilerek yenilenmelidir. Kâğıt üzerinde ara ara lekeler varsa leke aralığının genişliğine bakılır, leke pcr çapında mı, manyetik çapında mı yoksa drum çapında mı? Tespit yapılarak ilgili parça ya yeniden bakımdan geçirilir ya da gerekli ise yenisi ile değiştirilir. Eğer kâğıt üzerinde yukarıdan aşağıya sürekli çizikler varsa muhtemelen alt ya da üst bıçak kaynaklıdır. Toner yeniden açılır duruma göre bıçak ya bakımdan geçirilir ya da yenisi ile değiştirilir. Yeniden test çıktısı alınarak kontrol edilir. Çıktılar normal ise toner dolum işlemi tamam demektir.

Toner dolumu yazıcıya zarar verir mi?

Hayır. Talimatlara uygun yapılan toner dolumu yazıcınıza asla zarar vermez. Batılı ülkeler, doğayı korumak amaçlı geri dönüşümü teşvik için toner kartuş dolum işlemini desteklemektedirler. Anlamsız bir biçimde ülkemizde bazen tüketicilerden toner dolumu yazıcıma zarar verir mi soruları alıyor, şaşırıyoruz! Anladığımız kadarıyla, orjinal yazıcı servisleri tüketicileri bu nevi cümlelerle orjinal toner alımına yönlendirmek istiyorlar. Her lazer yazıcının belli periyotlarla bakımı yapılmalı, belirli sayıdaki baskıdan sonra ömrü biten bazı parçaları değişmelidir. Orjinal toner kullanılsa da bu böyledir, toner dolum yapılsa da böyledir.

Bir toner en fazla kaç defa doldurulabilir?

Bir tonere sonsuz defa dolum yapılamaz. Tonerin drum, prc, manyetik, merdane, bıçak gibi parçaları toner kullanıldıkça yıpranmaktadır. Her toner dolum işleminde yıpranan ve verimliliğini kaybeden bu parçalar yenisi ile değiştirilerek toner yenilenir. Ancak, bu süreçte tonerin kasası ve diğer elemanları da tabiki yıpranmaktadır. Nihayetinde, eğer standartlara uygun toner dolum işlemi yapılırsa bir toner 5 ila 10 arasında dolum yapılabilir. Sonrasında muadil ya da orjinal yeni bir toner alınarak döngü başa alınmış olur.

Canon Toner Dolum Fiyatları

Toner dolum fiyatları canon lazer yazıcının modeline ve toner kartuşun kapasitesine göre farklılık göstermektedir. Satış departmanımızı arayarak yazıcı modeli veya toner kodu üzerinden dolum fiyatı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir